Jdi na obsah Jdi na menu
 


"ERDEL" se představuje:

Je to druhé největší plemeno z rodiny teriérů. Jeho jméno je odvozeno od místa původu, povodí říčky Aire v Yorkshiru. Vznikl křížením někdejších starých anglických teriérů se starobylým honičem vydrařem (Oterhound). Říká se mu král teriérů, a to nejen pro velikost. (V ČR májí chovní jedinci mít  výšku v kohoutku  56,5 - 64 cm (psi) a 54 - 61,5cm (feny).)

Erdel je velice elegantní, zvláště pak v pohybu. Srst je hrubá, zbarvená černotříslově, jeho srst se pravideIně upravuje trimováním. I když byl původně plemenem loveckým, dnes se běžně uplatňuje jako plemeno služební. Je to pes velmi všestranný, odvážný, rychlý, s velkou chutí k práci. I když je ostražitý a odvážný, není útočný. Velmi špatně nese změnu majitele. Je třeba dopřát mu hodně pohybu a pracovního vyžití, a je třeba jej vychovávat důsledně.

Pro chov plemene Airedale Terrier platí standard.Obrazek

Standard Airedaleterriera:

Země původu: Velká Británie
Celkový vzhled: Největší z teriérů. Svalnatý, aktivní, dostatečně kompaktní pes bez náznaku vysokonohosti nebo nepřiměřené délky těla.
Charakteristika: : Rozhodný ve výrazu, rychlý v pohybu, vždy plný napjatého očekávání. Jeho charakter je vyznačen a zdůrazněn výrazem jeho očí, nesením uší a vzpřímeným držením ocasu.
Povaha: Otevřený a důvěřivý, přátelský, sebevědomý a inteligentní. Stále ostražitý, neagresivní ale nebojácný.
Hlava a lebka: Lebka dlouhá a plochá, nepříliš široká mezi ušima, mírně se zužující směrem k očím. Hlava je dobře vyvážená, bez zřetelného rozdílu mezi délkou lebky a čenichové partie, bez vrásek na čele, se sotva zřetelným "stop". Líce ploché, nevýrazné. Čenichová část hlavy dobře vyplněná, pod očima nepropadá ani se náhle nezužuje. Jemná modelace má zabránit klínovitému nebo nic neříkajícímu výrazu. Obě čelisti hluboké, mocné, silné a osvalené, protože síla čenichové partie je žádoucí. Naproti tomu je nežádoucí nadměrný vývin čelistních oblouků, který by podmiňoval kulaté a vystupující líce. Pysky dobře uzavřeny. Nos černý.
Oči: Tmavé barvy, malé, nevystupující, plné teriérského výrazu, odvahy a inteligence. Světlé nebo vystupující oči nanejvýš nežádoucí.
Uši: Tvaru V, nesené po stranách hlavy, malé, ale vhodné k velikosti psa. Vrchní linie sklopeného ucha se nachází mírně nad týlním hrbolem. Svislé nebo příliš vysoko nesené uši jsou nežádoucí.
Chrup: Silné zuby, silné čelisti. Nůžkový skus, tj. horní řezáky přesahují bez meziprostoru dolní řezáky a zuby svírají pravý úhel s čelistí. Klešťový skus je dovolený, předkus a podkus je nepřípustný.
Krk: Suchý a svalnatý, úměrné délky a síly, pozvolna přecházející do plece, bez laloku.
Trup: Hřbet krátký, silný, přímý a rovný, nevykazuje žádné známky uvolnění. Bedra osvalená. Žebra správně klenutá. U krátkých psů se správně utvářenými žebry zůstává jen málo prostoru mezi posledními žebry a kyčlemi. U méně kompaktního psa se právě zde projeví jeho nedostatek. Hrudník hluboký, sahající k loktům, ale nikoliv široký.
Hrudní končetiny: Dlouhá plece, splavně směřující šikmo vzad. Lopatky ploché. Hrudní končetiny zcela rovné s dobrou kostní substancí. Lokty svislé k tělu, volně se pohybující.
Pánevní končetiny: Stehna dlouhá a silná, s dobře osvalenými bérci a dobře zaúhlenými koleny, která nevybočují ani dovnitř ani ven. Nízko položená hlezna, při pohledu zezadu rovnoběžná.
Tlapky: Malé, kulaté, kompaktní s dobře vyvinutými a správně vyplněnými polštářky, s dobře zahnutými prsty, nevybočené ani nevbočené.
Ocas: Vysoko nasazený a vesele nesený, nezakroucený nad zády, správné substance. Kupírovaný přiměřeně, jeho konec má dosahovat přibližně do výšky týlního hrbolu.
Pohyb: Končetiny se pohybují přímo vpřed, hrudní končetiny se pohybují volně a ke stranám paralelně. U přicházejícího psa mají hrudní končetiny tvořit pokračování rovné linie přední fronty, přičemž tlapky mají od sebe stejnou vzdálenost jako lokty. Hnací síla pohybu vychází z pánevních končetin.
Srst: Tvrdá, hustá a drátovitá, ne tak dlouhá, aby působila rozcuchaně. Hladká a ploše přiléhající, pokrývající tělo a končetiny. Krycí srst je tvrdá a drátovitě natažená, podsada kratší a jemnější. Nejtvrdší srst se kroutí nebo je lehce zvlněná. Kudrnatá nebo měkká srst je nanejvýš nežádoucí.
Barva: Sedlo černé nebo grizzle, taktéž krk a vrchní část ocasu. Ostatní partie těla jsou tříslové. Uši jsou často v tmavém třísle. Tmavší stínovaní nacházíme na krku a na spáncích. Menší množství bílých chlupů mezi hrudními končetinami je přípustné.
Velikost: Výška měřená v kohoutku: pes cca 58 - 61 cm (23 - 24 inch), fena cca 56 - 59 cm (22 - 23 inch).
Chyby: Každé vybočení z uvedených bodů má být považováno jako chyba, jejíž posouzení má být v přesném poměru ke stupni úchylky.
Poznámka: U psů se mají prokázat 2 zřetelně normálně vyvinutá varlata, která se nacházejí zcela ve skrotu.
překlad: Dr.E.Philippová

a zde ho máme:

Obrazek