Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dysplazie kyčelního kloubu, předcházení a vyhodnocování (RTG).

Obecně. Dysplazii kyčelního kloubu (dále DKK) lze definovat jako abnormální utváření kyčelní jamky a hlavice stehenní kosti u geneticky predisponovaných jedinců, které se projevuje jeho instabilitou s následným vývojem patologických změn na všech strukturách kloubu. Postihuje stejně často samce i samice, většinou bývají postižené oba klouby. U zdravého kloubu zapadá hlavice stehenní kosti velmi pevně do kloubní jamky, při dysplazii je kloubní spojení volnější. Nejspolehlivější diagnostickou metodou pro zjištění DKK je rentgenologické vyšetření. Rentgenologická diagnostika DKK spočívá v posouzení stupně subluxace (částečného vykloubení).

Hodnocení DKK – stupně dle FCI.Nejspolehlivější diagnostickou metodou pro zjištění DKK je rentgenologické vyšetření. Rentgenologická diagnostika DKK spočívá v posouzení stupně subluxace (částečného vykloubení). FCI rozděluje nálezy na kyčelních kloubech podle rozsahu postižení do pěti stupňů, které označuje písmeny A až E (u nás 0 až 4), kde 0=A znamená negativní nález, 1=B je hraniční stav mezi normálním a dysplastickým kloubem, 2=C představuje lehkou DKK, 3=D střední DKK a 4=E těžký stupeň DKK.

Povolené stupně DKK k chovnosti v ATK. Klub je v otázcei DKK poměrně přísný – pro uchovnění jsou povolené pouze stupně A a B (chcete-li 0 a 1) a jejich kombinace, tedy A/B - 0/1 a B/A - 1/0. Některým majitelům se to příliš nelíbí, nicméně každý, komu záleží na budoucnosti erdelů, nesleduje pouze své momentální zájmy a vnímá DKK jako skutečně velký zdravotní problém, který zásadně ovlivňuje kvalitu života psa.

Vlivy na DKK DKK je vývojové onemocnění kyčelních kloubů (nikoliv vrozené) s polygenní dědičností (podílí si na ní více genů.Vznik DKK ovlivňují:

1. genetika

2. výživa, obezita

3. fyzická zátěž

4. správná volba věku štěněte pro zjištění stavu kloubů

K bodu č. 1: Základním předpokladem je výběr štěněte z chovu, který není zasažen DKK. . Budoucí majitel by měl požádat chovatele o kopie rodokmenů rodičů štěněte, ve kterých lze zjistit výsledky rentgenů DKK v předešlých generacích Klubové podmínky chovnosti v oblasti DKK jsou přísné (max. I. stupeň postižení kloubů).

K bodu č. 2: Výživa štěněte je velmi důležitá nejen pro rozvoj DKK. Rozhodně alespoň v prvním roce je nutno krmit výhradně superprémiovými krmivy např. značek Eukanuba, Royal Canin, Purina, Pro Pac, Hill´s, Advance, atd. Tato krmiva jsou perfektně vyváženě připravena pro pokrytí potřeb štěněte, obsahují správné poměry vápníku a fosforu a často také chondroprotektiva (kloubní výživu). Pozor na množství pamlsků - obezita je škodlivá a nepřípustná!

K bodu č. 3: Je třeba vědět, že v prvních 14 dnech věku psa je kloub u každého štěněte stabilní a není přítomna volnost kyčelního kloubu. Pro vznik této volnosti je kritických dalších 60 dnů života, kdy jsou ještě kosti, svaly a nervy nezralé. Téměř celou tuto fázi může pozitivně ovlivnit chovatel, a to vhodnou výživou a také limitovanou fyzickou zátěží. Do asi 4,5 měsíců probíhá vývoj kyčelní kloubní jamky a do 10 měsíců se vyvíjí kloubní hlavice. V tomto období je kloub vyvinut zhruba z 90%. Po dobu vývoje kloubů je třeba štěně zatěžovat minimálně a zcela v souvislosti s jeho přirozeností, nijak jej nepřetěžovat povinnými výkony v běhu u kola, vysokohorskými túrami a pochody. Je třeba eliminovat běh na tvrdém povrchu (např. beton), raději zakázat (časově ovlivnit) nekonečné hrátky s ostatními pejsky, kdy zvláště různé smyky a časté měnění směru vyvíjejícím se kloubům nesvědčí. Ideální je třeba plavání, ale i zde v rozumné míře. Veškeré pohybové aktivity by měly být načasovány podle chuti štěněte.Zhruba od 15 měsíců už může erdel fungovat tak, jak se správný sportovní pes má.

K bodu č. 4: Správné načasování rentgenování kyčelních kloubů je důležité pro získání kvalitního RTG DKK. Chybou je nejen pozdní snímkování, ale také příliš časné provedení rentgenu, kdy jsou klouby ještě nezralé a jejich podoba ještě není definitivní. Jako správné období pro RTG je doporučen věk štěněte 15-16 měsíců.

Možnosti rentgenování. Postupovat lze dvojím způsobem.

1) Naprosto ideálním řešením je přímé objednání u klubového posuzovalete (vyhodnocovatele) rentgenů:

MVDr. Jaromír Ekr

Pražská 94/53,

Hradec Králové,

tel. 495 533 261, www.vetklinika.net,

e-mail: ekr.vet@seznam.cz

Ihned po provedeném rentgenu pan doktor informuje majitele nad samotným čerstvým snímkem o případných nedostatcích a vysloví i předběžný výsledek RTG DKK. Oficiální výsledek snímkování obdrží majitel ve dvou vyhotoveních v průběhu cca dvou týdnů doporučenou poštou. Jedno vyhotovení si majitel ponechá a druhé zašle poradkyni chovu pí. Jandové (kontakt viz  http://www.airedale-terrier.cz/cz_vstup.htm) , která na jeho základě provedete oficiální zápis do PP.

2) O RTG požádat jiného veterináře. Je vhodné oslovit veterinárního lékaře, který má s tímto oborem zkušenosti nebo přímo sám vyhodnocuje RTG DKK. Ví, jak má správný, čitelný snímek vypadat. Při rentgenování jiným veterinářem než přímo naším posuzovatelem (MVDr. Jaromír Ekr) obdrží výsledek majitel zhruba do měsíce (tento veterinář zasílá snímek MVDr. Ekrovi, který jej posoudí a výsledek zašle majiteli).

Samotná akce rentgenování Nastal den návštěvy u veterináře kde byl objednán RTG. Máte s sebou PP pro zápis lékaře o provedeném RTG DKK a samozřejmě psa, který měl menší hladovku a omezený příjem vody (dle pokynů ošetřovny) z důvodu nutné narkózy při rentgenování kyčlí. Dále vezměte s sebou ochotného a zdatného člena rodiny či kamaráda, který je duševně a fyzicky připraven pomoci při polohování psa v průběhu snímkování. (Pozn. pro dámy – žádná z účastnic nesmí být těhotná z důvodu nebezpečí poškození plodu). Personál veterinární ošetřovny Vás perfektně poučí, v jaké poloze musíte psa během rentgenování udržet nebo se přímo účastní. Nezapomeňte, že pes je v narkóze, tedy je poměrně svolný s dosti nepřirozenou polohou, kdy leží zafixován na zádech a zadní nohy jsou maximálně vytaženy směrem od těla tak, aby nic nebránilo pohledu rentgenu na kyčle. I tak se jedná o větší fyzickou námahu, která občas není ani pocitově příjemná, a tak své pomocníky pečlivě vybírejte.

Shrnutí na závěr: Správně vyberte termín rentgenování vzhledem k věku psa, objednejte se nejlépe u specialisty nebo přímo u MVDr. Ekra. Dle pokynů připravte psa na narkózu. K veterináři se vydejte s pomocníkem, psem, průkazem původu a dekou pro psa po narkóze. Výsledek přijde doporučenou poštou od klubového posuzovatele RTG DKK MVDr. Ekra, jedno vyhotovení si ponechejte, druhé po domluvě s pí. Zuzanou Jandovou zašlete k jejím rukám nebo osobně předejte, následně bude proveden zápis do PP.

zpracováno podle: http://www.airedale-terrier.cz/